tel. 780 540 089 | 798 215 604 pasja-horyzont@wp.pl

Single Blog Title

This is a single blog caption

Wycieczka w góry (1.X – 7.X.2018 r)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wy też tęsknicie za górami? Też tak macie, że Wam smutno, że Wam źle, gdy dawno w nich nie byliście? Ckni się Wam za wędrówkami górskimi, gdy jesteście uwięzieni w domach, w okowach obowiązków i pracy. Wszyscy tak mamy, którzy umiłowaliśmy góry jako naszą Mekkę i Ojczyznę. Jako miejsce, gdzie spełniają się nasze marzenia i gdzie czujemy się najlepiej.

Dlatego zorganizowaliśmy wycieczkę; dla tych co kochają  już góry i tych, którzy z ciekawością tam pojechali po raz pierwszy. Zakwaterowanie było w ośrodku w Sromowcach Wyżnych. Stąd robiliśmy „wypady”, każdego dnia w inne miejsce.

Zaczęliśmy od Słowacji i Jaskiń Bielańskich. Zobaczyliśmy cudowne formy skalne z kalcytowej sintrowej ornamentyki.   Zwróciliśmy uwagę na naciekowe wodospady oraz  stalagmity, jeziorka i inne interesujące formy jaskiniowych ozdób. Jednym z przystanków podczas trasy zwiedzania była Śpiewalnia – Hudobná sieň, którą tak nazwano dzięki dźwiękom, jakie wydają kropelki spadającej wody na powierzchnię jeziorka. Dzień minął ciekawie, ale to nie koniec wrażeń. Wieczorem przy ognisku powitała nas góralska kapela, która zabawiała do późna.

Następnego dnia znowu wyjazd na Słowację, tym razem zwiedzaliśmy Czerwony Klasztor pokamedulski. Różni się znacznie od naszego wigierskiego, ponieważ powstał ok. 300 lat wcześniej. Wieczorem nowe zaskoczenie; zespół dziecięcy z Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej oczarował nas.

Kolejnego dnia zwiedzaliśmy pobliskie okolice m. in zamek w Niedzicy i Czorsztynie oraz Park Miniatur Sakralnych. Z zamkiem w Niedzicy los obszedł się łaskawiej niż z pobliskim zamkiem w Czorsztynie i do dzisiejszych czasów pozostał w nienaruszonym stanie. Zamek niedzicki był plenerem wielu filmów. Nagrywano zdjęcia do Zemsty na podstawie komedii Aleksandra Fredry z 16-letnią Beatą Tyszkiewicz w roli Klary. Powstał też film Mazepa, zrealizowany na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego. Zamek był również miejscem realizacji zdjęć m.in. do seriali telewizyjnych Janosik oraz Wakacje z duchami. Zamek w Czorsztynie był kilkakrotnie oblegany i zdobywany, stąd jego zniszczenia. Ciekawa technicznie okazała się ziemno-betonowa zapora w Niedzicy, nosząca imię Gabriela Narutowicza. Ma długość 400 m i wysokość około 50 m. Spowodowała spiętrzenie Dunajca, w efekcie czego powstał malowniczy Zalew Czorsztyński – sztuczny zbiornik wodny o powierzchni około 1200 ha. W ten sposób ujarzmiono Dunajec. A po kolacji kolejne atrakcje – termy w Bukowinie Tatrzańskiej.

Czas na sportowe wrażenia. Wjechaliśmy na krokiew i mogliśmy stanąć i przekonać się co czuje skoczek na takiej wysokości. Wjazd na Gubałówkę i widoki okazały się niezapomniane. Będąc w Zakopanem każdy turysta przynajmniej raz przejdzie się po Krupówkach, by spojrzeć na liczne witryny sklepowe i stragany oraz poczuć góralski folklor. Wieczorem wrażenia folklorystyczne wzmocniliśmy będąc na spotkaniu z paniami KGW w Sromowcach Wyżnych.

Najlepsze pozostało na koniec – spływ Dunajcem. Wrażeń nie sposób opisać. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Kraków i Wieliczkę.

Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń.

Tekst: Jadwiga Sowulewska; zdjęcia: wielu uczestników wycieczki

Leave a Reply