tel. 780 540 089 | 798 215 604 pasja-horyzont@wp.pl

Single Blog Title

This is a single blog caption

„Walentynki i Ostatki” – 10.02.2024

Walentynki i Ostatki nie mogłyby obyć się bez tańców, dlatego w ostatnią sobotę karnawału zorganizowaliśmy zabawę.

 Ciekawostki o Walentynkach

  • Już od średniowiecza obchodzi się Walentynki. Tradycja zapoczątkowana została w południowej i zachodniej Europie. Samo święto może również nawiązywać do starożytnego festiwalu Luperkalia („festiwal wilka”). W Rzymie między 13 a 15 lutego chłopcy losowali imię dziewczyny, z którą mieli spędzić kolejny rok.
  • W 500 roku Papież Gelazjusz I oficjalnie ustanowił święto zakochanych. W Polsce Walentynki zyskały popularność w latach ’90 XX wieku.
  • Niezmiennie z Walentynkami kojarzy się kolor czerwony, a szczególnie – czerwone serce. Już w starożytności twierdzono, że serce, które pompuje krew, jest miejscem, w którym odczuwa się miłość.
  • Walentynki to również dzień, w który wielu decyduje się na oświadczyny. Średnio niemal ćwierć miliona razy na świecie w Walentynki pada pytanie „Czy wyjdziesz za mnie?”.

Ostatki

Obchodzenie ostatków jest głęboko zakorzenione w naszej kulturze. W zależności od regionu charakterystyczne są nieco inne gry i zabawy. Wszystko jednak sprowadza się do hucznych imprez wypełnionych tańcami, które poprzedzają okres Wielkiego Postu.

Tak też było też u nas. Podczas zabawy zaprezentowaliśmy gościom nową działalność Stowarzyszenia – Klub Seniora HORYZONT. Wiele osób było zainteresowanych Klubem i przyjdą do biura w najbliższym czasie, żeby złożyć deklarację. W celu zachęcenia zespół Ocean Życia dał koncert piosenek miłosnych i przedstawił krótkie rady samotnym paniom i panom jak zdobyć serce swojej drugiej „połówki”.

Do tańca przygrywał zespół Saxel, a wspaniałe menu zaserwowała restauracja hotelu Hańcza.

Tekst: Jadwiga Sowulewska; foto: Marianna Marchelska