tel. 780 540 089 | 798 215 604 pasja-horyzont@wp.pl

Single Blog Title

This is a single blog caption

Koncert pieśni żołnierskich – 5.08.2018 r.

Mottem  koncertu są słowa:

Naród, który przestaje śpiewać, przestaje żyć

Każdy naród obiera drogę, którą idzie . Niech droga naszego życia będzie kontynuacją historycznych dróg i niech zawsze wiedzie ku doskonalszej wolności. Niech nadrzędnym celem dla nas będzie Ojczyzna i Wolność i tak jak naszym ojcom, dziadom i pradziadom towarzyszy hasło Bóg – Honor – Ojczyzna.

Zespół Ocean Życia, na scenie letniej na Placu M. Konopnickiej w Suwałkach, zaprezentował koncert polskich pieśni żołnierskich.

Ten koncert był szczególny, ponieważ przypadł w 100 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę i na kilka dni przed zbliżającym się Świętem Wojska Polskiego.

Zespół koncertował w trzech odsłonach. W pierwszej wykonał piosenki zagrzewające do walki, dodające żołnierzom odwagi, opowiadające o bohaterstwie naszych przodków. Były to m. in. „Dalej chłopcy, dalej żywo”, „Marsz, marsz Polonia”, „My Pierwsza Brygada”, „Marsz Sybiraków”

Drugie wejście ukazało tęsknotę do najbliższych, miłość do żony, dzieci i dziewczyny. Uczucia te wyraziły piosenki m. in.  takie jak: „Tam na błoniu błyszczy kwiecie”, „Hej, hej ułani”, „Dokąd jedziesz Jasiu”. „Deszcz, jesienny deszcz”.

Trzecie wejście, to piosenki, które przedstawiły dzieje naszego Narodu po II wojnie. Ten okres w życiu Polaków również nie był łatwy. Tuż po wojnie walki partyzantów, później strajki robotnicze, no i uciążliwy stan wojenny …Ten okres przybliżyły publiczności m. in. piosenki: „Ojczyzno ma”, „Idą leśni”, „Póki Polska żyje w nas”, „Niepodległa, niepokorna”

W trakcie krótkich przerw  wystąpił  Grzegorz Pietkiewicz, prezes Związku Piłsudczyków Ziemi Suwalskiej, ubrany w  mundur KOP-u z lat międzywojennych i przedstawił cele i zamierzenia Związku Piłsudczyków. Natomiast Jadwiga Sowulewska, prezes naszego Stowarzyszenia Seniorzy z Pasją HORYZONT zaprezentowała dotychczasowe dokonania Stowarzyszenia, a członkowie Stowarzyszenia przekazali publiczności opracowany na ten temat folder.

Licznie zgromadzona publiczność nagradzała rzęsistymi brawami zaprezentowane pieśni i recytacje.

Dzisiejszy koncert był trzecim zadaniem z projektu pt. „Ocean Życia” śpiewa dla Najjaśniejszej w 100 rocznicę odzyskania Niepodległości”, które zostało dofinansowane z UM Suwałki.

Tekst: Jadwiga Sowulewska; zdjęcia: Marianna Gref

Leave a Reply