tel. 780 540 089 | 798 215 604 pasja-horyzont@wp.pl

Single Blog Title

This is a single blog caption

Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Filipowie – 15.08.2021

W Filipowie jak co roku 15 sierpnia obchodzono uroczyście święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ale w tym roku szczególnie. Połączono święto kościelne z Bitwą Warszawską 1920 roku. Uroczystość rozpoczęto Mszą Św. a później wszyscy przeszli pod obelisk poświęcony pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie były przemówienia okolicznościowe i złożono kwiaty. Wiązankę złożyła też delegacja Oddziału Piłsudczyków Ziemi Suwalskiej.

Gminny Ośrodek Kultury w Filipowie zaprosił zespół Ocean Życia na Festiwal Piosenki Żołnierskiej. Poproszono nas o przedstawienie inscenizacji pt. „Cud nad Wisłą”. Do współpracy zaprosiliśmy Związek Piłsudczyków RP Oddział Ziemi Suwalskiej. Piłsudczycy maszerowali podczas śpiewanej przez nas piosenki „Szara Piechota”, tańczyli z Paniami z widowni w trakcie piosenki „Ułani, ułani”. Głównym punktem programu, była odezwa Marszałka do żołnierzy. W rolę Piłsudskiego wcielił się porucznik Józef Borkowski. Publiczność przyjęła nasz występ entuzjastycznie.

Z piosenką żołnierską wystąpiły zespoły: Kalina z Kalinowa, Oleckie Echo, Onegdaj z Filipowa, Melodia z Augustowa, Wspólnota Polska z Węgorzewa, Canto z Filipowa. Goście specjalni to: zespół Suwalszczyzna i Klekociaki z Bociek.

Tekst: Jadwiga Sowulewska; zdjęcia: Marianna Gref, Jan Jeleniewicz, Józef Zawadzki