VIII Międzypokoleniowy Przegląd Pieśni Patriotycznej – 7.11.2024
Po raz ósmy zorganizowaliśmy Międzypokoleniowy Przegląd Pieśni Patriotycznej. Celem Międzypokoleniowego Przeglądu jest integracja różnych pokoleń poprzez wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, promowanie postaw patriotycznych i kultywowanie pamięci historycznej. Tego rodzaju wydarzenie pozwala na przypomnienie i utrwalenie ważnych dla Polski wydarzeń oraz tradycji, a także uczy szacunku do przeszłości i inspiruje młodsze pokolenia do odkrywania historii swojego kraju. Jest to także okazja do spotkania się społeczności lokalnej, dzielenia wartości oraz wzmacniania poczucia tożsamości narodowej.
Wystąpiło 12 zespołów: Familia i Świętowiacy ze Świętajna, Optymiści Polacy z Niemenczyna na Litwie, Szeszupa z Rutki Tartak, Ance Kamance Flore ze SP. w Starym Folwarku, SONUS z Ośrodka Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki, solistki ze Studia Piosenki Świetlik w SOK-u, uczniowie ze SP. nr 3 w Gołdapi, Janusz Ostrowski solista z HORYZONTU, Diament zespół taneczny HORYZONTU, Ryszard i Marianna Marchelscy para taneczna z HORYZONTU i organizatorzy zespół wokalny Ocean Życia z HORYZONTU.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Roman Rynkowski – Wiceprezydent Suwałk, Zdzisław Przełomiec – Przewodniczący RM, Ignacy Ołów – Dyrektor SOK, Agnieszka Małka – Naczelnik Wydz. Kultury i Sportu, Anna Szulc – Inspektor ds. NGO w Biurze Prezydenta, Grzegorz Pietkiewicz – płk Związku Piłsudczyków Okręgu Ziemi Suwalskiej wraz z delegacją, Marek Szczepankiewicz – Przewodniczący SRS, Józefa Gulbicka – Przewodnicząca UTW w Niemenczynie, Krystyna Polkowska – Przewodnicząca PZERiI, Helena i Wacława Omilian – kuzyni Aleksandry Piłsudskiej (żony marszałka).
Koncert rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem Roty. Dalej trudna historia Polski została bogato przedstawiona w pieśniach, które odzwierciedlają dramatyczne dzieje narodu i jego nieustanne dążenie do wolności. W pieśniach tych znaleźliśmy wątki walki o niepodległość, bohaterstwa, poświęcenia, a także ogromnych cierpień i strat, jakich Polacy doświadczyli przez wieki. Pieśni powstałe w okresie wojen światowych, zwłaszcza z okresu II wojny światowej, przedstawiły dramat wojny, okupacji i oporu wobec wroga. Śpiewane były utwory z okresu Powstania Warszawskiego, jak „Dziś idę walczyć mamo” i „Pałacyk Michla”, które oddały bohaterstwo walczących o stolicę. Pieśni często zawierają elementy smutku i żałoby nad stratami, które Polska poniosła w wyniku zaborów, wojen i represji. Utwory jak „Po partyzancie dziewczyna płacze”, czy „O mój rozmarynie”, wyrażają ból po stracie bliskich i kraju, w którym zginęło tak wielu. Pieśni te stanowią nie tylko dokument historyczny, lecz także sposób na pielęgnowanie pamięci o dawnych wydarzeniach i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom.
Na zakończenie koncertu zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy i statuetki a dzieci dodatkowo słodycze. Zespoły senioralne uczestniczyły w spotkaniu integracyjnym, gdzie podsumowano koncert i zaplanowano następne przedsięwzięcia.
Tekst: Jadwiga Sowulewska; zdjęcia: Marianna Marchelska