tel. 780 540 089 | 798 215 604 pasja-horyzont@wp.pl

Single Blog Title

This is a single blog caption

Wycieczka piesza po zaułkach Suwałk – 11.10.2024

Przewodnikiem naszym po Suwałkach był już po raz drugi Marek Szczepankiwicz. Ma ciekawy sposób opowiadania i oprowadzania po mieście, które znamy. Niemniej jednak pan Marek potrafił ukazać tzw. „smaczki”. Nie znajdziemy wielu informacji w książkach.

Rozpoczęliśmy od położonego w pobliżu naszego biura Archiwum Państwowego i wyremontowanego dziedzińca. Ci, którzy nie byli na wcześniejszych zajęciach w Archiwum, byli oczarowani, że są takie piękne miejsca w Suwałkach.

Suwałki powstały najpierw jako wieś, a potem jako miasto w dobrach zakonu kamedułów, które nadał im w 1667 r. król Jan Kazimierz (niektórzy twierdzą, że dokument nadania był sfałszowany!). Spryt kamedulskich mnichów sprawił, że najpierw przeor Ildefons nadał Suwałkom prawa miejskie, a potem – żeby formalności stało się zadość – król August II zatwierdził je oficjalnym przywilejem w 1720 r. I tak nad rzeką Czarną Hańczą zaczęło rozwijać się miasto, które od swego położenia przyjęło nazwę „Suvalka”, czyli „miejsce przy błocie, obok bajora, koło moczaru”. W okolicy nadania Suwałkom praw miejskich przez kamedułów, w centralnym miejscu osady zbudowano drewniany kościół pw. Świętego Krzyża, a wokół niego zorganizowano cmentarz. Druga część tego terenu to był rynek z kramami. Stała też tam karczma i drewniany ratusz. Ten świat z kościołem, ratuszem i karczmą zniknął po tym, jak Suwałki w 1816 roku awansowały na stolicę województwa w dopiero co utworzonym Królestwie Polskim. Wtedy rynek przeniesiono w miejsce, gdzie dziś mieści się Plac Marii Konopnickiej, a w jego miejsce powstał spacerowy ogród, dzisiejszy Park Konstytucji 3 Maja.

Mieliśmy sposobność poznać, lub przypomnieć sobie wiele ciekawych miejsc. Tak doszliśmy aż nad Czarną Hańczę, tam zakończyliśmy wędrówkę. Planujemy dalszy ciąg zrealizować wiosną.

Tekst: Jadwiga Sowulewska; zdjęcia: Danuta Anuszkiewicz